אם אי פעם נכנסתם לחנות יהלומים, כנראה ששמעתם את המונח “4 Cs” (חיתוך, קראט, צבע ובהירות), שמגדיר ארבעה סטנדרטים שלפיהם מדורגים כל היהלומים. על מנת למצוא את האבן המושלמת עבורכם, חשוב להבין כיצד מונחים אלה קשורים לערך היהלום. תכשיטנים ברחבי העולם העלו כל מיני דרכים לדרג יהלומים על פי ארבעת המאפיינים הללו, אך יש ארגון אחד שיצר תקן דירוג שמכובד באופן אוניברסלי בכל ענף היהלומים. ארגון זה הוא המכון הגמולוגי של אמריקה (GIA).

מה זה GIA?

GIA הוא ארגון עצמאי, ללא מטרות רווח, הידוע כסמכות העליונה בעולם בנושא דירוג יהלומים. מכיוון ש- GIA הוא ארגון צד שלישי הנפרד מעולם הקמעונאות, הוא מסוגל לדרג יהלומים ללא משוא פנים של מוכרים. יהלומים מטופלים באופן אינדיבידואלי על ידי גמולוגים מומחים המדרגים כל אחד ממאפייני הקטגוריות על פי הסטנדרטים שנקבעו על ידי הארגון. זה מאפשר מערכת ציון אחידה יותר שמכובדת ברחבי העולם.

האם כל היהלומים מדורגים ב-GIA?

לא כל היהלומים מדורגים על ידי ה-GIA. מכיוון שה-GIA הוא אחד ממדרגי היהלומים המהימנים ביותר בעולם, יש בהחלט הרבה יהלומי GIA שמסתובבים בשוק היהלומים. עם זאת, תכשיטנים רבים יוצרים מערכת דירוג משלהם עבור יהלומים שהם מוכרים.

מהם היתרונות שיש ליהלום מוסמך GIA?

בנוסף לדירוג 4 Cs המהולל, דו”ח GIA יאשר גם אם יהלום הוא יהלום אמיתי וטבעי, ויגלה אם היהלום שלכם אי פעם קיבל טיפול מלאכותי כלשהו כדי לשפר מאפיינים כמו צבע או בהירות. בקשה לקבלת דו”ח זה לפני רכישת היהלום שלכם יכולה להבטיח לכם שאתם יודעים בדיוק מה אתם קונים.

כיצד אוכל לדעת אם היהלום שלי הוא יהלום מדורג GIA?

כל היהלומים המדורגים על ידי גמולוגים של GIA מקבלים דו”ח אישור אישי – כמו תעודת לידה לאבן שלכם. דו”ח זה מאשר את סמכות דירוג היהלום שלכם בכל מקום בעולם! כל עוד המאפיינים של היהלום שלכם נשארים ללא שינוי (כלומר על ידי שבב, חיתוך מחדש או דבר אחר), האישור שלכם מחזיק בערכו. רוב היהלומים יירשמו גם עם מספר GIA באמצעות לייזר מיקרוסקופי. אתם יכולים למצוא את המספר הזה באחד מפני היהלום (בדרך כלל סביב חגורת היהלום) באמצעות מיקרוסקופ.

אם ליהלום שלכם אכן יש תעודת GIA, אתם רוצים לשמור עליה במקום מאובטח כל עוד אתם הבעלים של היהלום הזה. קבלת תעודה חדשה היא אפשרית, אך עלולה להיות יקרה.

האם אוכל לקבל את דירוג היהלום שלי על ידי GIA אם הוא עדיין לא מדורג שם?

כן! אתם יכולים להגיש את היהלום שלכם לדירוג רשמי של GIA אם תרצו בכך. כנסו לאתר של GIA כדי לקבל פרטים נוספים.

 

אנו מקווים שמצאתם את המידע הזה על יהלומים מדורגי GIA מועיל! 

לידיעתכם: אנו עובדים עם כל סוגי התעודות מכל המכונים לבקשת ובהתאם לתקציב.