קניית טבעת אירוסין מהווה אבן דרך בכל מערכת יחסים. היא תיחשב לרכישה הגדולה ביותר בחייכם שצריכה להיעשות בצורה מושלמת. לשם כך, יהיה עליכם לרכוש קצת ידע על מאפייני היהלום. ניקיון היהלום הוא תכונה חיונית שיש לקחת בחשבון בעת ​​חיפוש היהלום המושלם.

ניקיון הוא אחד ממאפייני היהלומים המעיד על הימצאותם של כמה פגמים ביהלום הנקראים תכלילים ופגמים פנימיים הידועים גם ככתמים, וכן אחד מארבע הקטגוריות של סיווג יהלומים: ניקיון, קראט, צבע וחיתוך.

לניקיון היהלום יש השפעה משמעותית על יופיו. אך האם הניקיון חשוב יותר משלוש הקטגוריות האחרות בבחירת יהלום? האם כדאי להשקיע בניקיון? המשיכו לקרוא את המאמר שהמומחים של קייזר תכשיטים כתבו כדי ללמוד עוד על ניקיון, ארבע הקטגוריות וכיצד לבחור תכשיטן מוסמך.

מה המשמעות של ניקיון היהלום?

ניקיון יהלום הוא שיטה למדידת סימנים טבעיים ופגמים בפנים ובמשטח של יהלום. כפי שצוין קודם לכן, הפגמים באבן נקראים תכלילים והפגמים על פני השטח נקראים כתמים. כל עוד אתם מסתכלים על יהלום בעין בלתי מזוינת, הניקיון אינו משפיע על יופיו. במקרה זה, גמולוגים משתמשים במונח הטכני “מאפיינים פנימיים” ולא בכתמים ומאמינים כי היהלום הטבעי מקבל את מאפייניו מתכלילים וכתמים אלה. למותר לציין כי יהלומים עם פחות תכלילים מספקים את רמת הניקיון הגבוהה ביותר ולכן הם גם יקרים יותר.

אם אתם חושבים על כמות הלחץ המדהימה שנדרשת כדי ליצור יהלום ועל העובדה שיהלומים טבעיים לא גדלים במעבדה סטרילית, אין זה מפתיע שלרוב היהלומים יש פגמים. יהלומים מיוצרים בטמפרטורה ולחץ אדירים מתחת לאדמה ותכלילים אלה הם בלתי נמנעים. לפיכך, אנא קחו בחשבון שכל היהלומים הם יוצאי דופן, אך אינם מושלמים.

תהליך היווצרות היהלומים

היווצרות יהלום אינה תהליך עדין. מרבית היהלומים נולדים בנסיבות יוצאות דופן מפחמן קדום בעומק מעטפת כדור הארץ בגובה של 500,000 עד 2 מיליון רגל מתחת לפני השטח. לאחר מכן, הם נורים אל פני השטח במהירות קולית על ידי התפרצויות של הרי געש. באופן כללי, הרי הגעש הללו הם קטנים מאוד, אך המאגמה מגיחה משכבה עמוקה הרבה יותר, וזה מה ש”מחלץ” את היהלומים מהאדמה.

החום והלחץ העזים שהיהלומים מצויים בהם במהלך עלייתם יכולים לגרום לסימנים ייחודיים המשפיעים על ניקיונם. סימנים אלה ידועים כתכלילים או כתמים.

מהו תכליל?

תכליל הוא אחד התכונות העיקריות של ניקיון היהלום שניתן לראות בהגדלה פי 10. התכלילים מכילים בועות, גבישים, כתמי פחמן, נוצות, עננים, נקודות, סדקים, שפשופים או זיהומים אחרים הנעשים באמצעות לחץ וחום גבוהים.

מה גורם לתכלילים?

כאשר יהלום נוצר בלחץ וחום גבוהים, גבישים מיניאטוריים מסוימים יכולים להילכד ביהלום. לפעמים הקריסטל נהיה גדול יותר ויכול ליצור אי סדרים במבנה האטומי שלו. תכלילים אלה מאפשרים להבחין בין יהלומים מלאכותיים לטבעיים ולמדוד את איכות היהלום. כמו כן, סימנים אלה מוסיפים לייחודיות של כל יהלום.