האם אי פעם רציתם לדעת אם טבעת היהלום יוצאת הדופן שלכם אמיתית או מזויפת? אולי אתם מעוניינים לבדוק את יהלום הירושה שלכם שאינו מאושר על ידי ה-GIA. בפוסט זה תוכלו ללמוד כיצד להבחין בין יהלום אמיתי ליהלום מזויף.

עם הופעת הטכנולוגיה בעולם של ימינו, קשה להבחין ביהלום אמיתי לעומת יהלומים מזויפים, כמו זירקוניה. מצד שני, בדרך כלל, אין ליהלומים הישנים שעברו בירושות אישור GIA כדי להבטיח שמדובר ביהלומים אמיתיים. אז בפוסט זה נלמד כיצד להבחין בין יהלום אמיתי ליהלום מזויף. נדבר גם על יהלומי מעבדה שלעתים קרובות טועים בהם וחושבים שמדובר ביהלומים אמיתיים וטבעיים.

איך אתם יכולים לדעת שיהלום הוא אמיתי?

הדרך הטובה והאמינה ביותר להבחין בין יהלום אמיתי למזויף היא לפנות לגמולוג או לשלוח את היהלום למעבדת אבחון. ישנן שיטות אחרות שניתן לנסות, אך לקבלת התוצאה הטובה ביותר שתוכלו להשיג, מומלץ לעבוד עם אנשי המקצוע הרלוונטיים.

איך אתם יכולים לבדוק בבית אם יהלום הוא אמיתי?

בימים אלה, עם ההתקדמות הרבה בעסקי התכשיטים והפופולריות של יהלומים כאבני חן לתכשיטים, אנו רואים מעבדות שונות ברחבי העולם המייצרות ומאשרות יהלומים טבעיים ומלאכותיים לסוגים שונים של תכשיטים, כמו טבעות יהלום, צמידים ותליונים.

כמעט ולא ניתן להבחין בין יהלומים מזויפים ליהלומים אמיתיים בעין בלתי מזוינת, ולכן תמיד חשוב לדעת אם טבעת היהלום המרהיבה שלכם מזויפת אמיתית.

יש לנו כמה הצעות כיצד תוכלו לבחון את מקוריות היהלום בבית מבלי שתצטרכו להשקיע את כל זמנכם וכספכם. כמובן שמבחן ביתי אחד אינו מהימן מספיק לצורך אבחנה מוחלטת, לכן אנו מציעים לנסות כמה מבחנים לפני שמגיעים למסקנה.

אם יש לכם תעודה לטבעת היהלום שלכם, אל תהססו לקרוא אותה בעיון כדי להבין איזה סוג יהלום אתם בוחנים ומה המפרט של אבן החן שלכם. זה יעזור לכם לעשות את הבדיקות הבאות עם ידע רב יותר על האבן.

1. מבחן השריטה

מבחן הבית הראשון והקל ביותר הוא מבחן השריטה. יהלומים אמיתיים יכולים לשרוט מראה מבלי להישרט בעצמם, בגלל המבנה החזק שלהם.

אחת הסיבות לכך שיהלומים כל כך פופולריים מלכתחילה היא שקשיותו של היהלום היא קשה בצורה כמעט בלתי אפשרית. יהלום אמיתי הוא החומר האורגני הקשה ביותר הידוע בעולם שיכול לגרד עצמים אחרים מבלי להישרט, מה שהופך את הבדיקה הזו לקלה ביותר להשלמה.

בדיקה זו הייתה אחת הדרכים הנפוצות ביותר להגדרת יהלום אמיתי כנגד זיוף, אך כעת יש מגוון גדול בהרבה של אבני חן באיכות טובה עם מאפיינים דומים ליהלומים, כך שאיננו יכולים להסתמך אך ורק על התוצאה של בדיקה זו.

סולם למדידת קשיות מינרלים מדרג אותם בין 1 ל-10. יהלומים הם דרגה 10, וככאלה הם המינרל הקשה ביותר ומסוגלים לשרוט מראה ללא שום בעיה. לעומת זאת, גם חומרים אחרים, כמו זירקוניה, דירוג 8 וקוורץ, עם דירוג 7, יכולים לשרוט את המראה ללא שום בעיה.

כפי שאתם יכולים לראות, גירוד המראה אינו מבטיח כי אבן זו היא יהלום טבעי. מסיבה זו, עלינו תמיד לבחון אפשרויות רבות יותר מאשר זו בלבד.

2. בדיקת טמפרטורה

דרך קלאסית נוספת לבדיקת תוקפו של יהלום אמיתי מבוססת על יכולתו להוביל חום:

כל מה שאתם צריכים זה להבת מצית או נרות, כוס מים קרים ופינצטה להחזקת האבן. החזיקו את האבן מול המצית בעזרת פינצטה. חממו את האבן למשך כ-30 שניות, ואז הכניסו אותה לכוס מים קרים מאוד. אם היא מתנפצת, כנראה שזה יהלום מזויף. אם לא קרה דבר לאבן המשמעות היא שזה יהלום אמיתי.

היזהרו! בדיקה זו עלולה להרוס את אבן החן שלכם אם היא אינה יהלום אמיתי, לכן חשבו פעמיים אם אתם מעוניינים לעשות את הבדיקה הזו.

שימו לב שאבן מויסניט יכולה להתמודד עם טמפרטורות גבוהות כמעט כמו יהלום אמיתי, ובגלל זה אנו עשויים לטעות בה, ולכן גם תוצאות בדיקה זו אינן מספיקות לקביעה מוחלטת.