משקל היהלום נמדד בקראט, יחידת מידה קטנה השווה ל-200 מיליגרם. כל קראט מחולק ל-100 נקודות. לפיכך, ניתן לכנות אבן של חצי קראט “50 נקודות”. משקל קראט הוא הקל ביותר מבין ארבעת הקריטריונים לקביעת איכות היהלום של גמולוגים שמשתמשים במכשירי מדידה מתוחכמים במיוחד.

 

שני יהלומים במשקל קראט זהה עשויים להיות שונים מאוד בערכם בהתאם לחיתוך שלהם, לצבע שלהם ולבהירותם. זה חשוב מכיוון שיהלום אחד עשוי להיראות גדול יותר מהשני, אם כי למעשה הוא שוקל אותו הדבר. אם הגודל חשוב לכם, התמקדו במידות היהלומים ולא במשקלם. יהלומים שנראים גדולים במשקלם עשויים להיראות פחות בורקים וזוהרים, ולכן תמיד יש להתעקש על חיתוך נכון שמחמיא לאבן.

 

עלייה במשקל הקראט אינה גוררת אחריה עלייה בקוטר היהלום. לדוגמה, עלייה של 25% במשקל הקראט מ-1.00 קראט ל-1.25 קראט, ולעומתה, עלייה של פחות מ-8% בקוטר (6.5 עד 7.0 מ”מ). זה מסביר מדוע המחירים עולים באופן דרמטי על מנת להגיע לגודל גדול יותר.

 

צריך לכרות למעלה ממיליון יהלומי גלם לפני שמוצאים אחד שניתן לחתוך ליהלום גמר במשקל 1.00 קראט. מאחר שיהלומים גדולים הם כה נדירים, לרוב יש להם ערך גבוה יותר פר קראט. בדרך כלל, ככל שהיהלום כבד יותר, כך עלותו תהיה גבוהה יותר. לדוגמה, מחיר אבן של 2 קראט יהיה גבוה פי כמה מארבע אבנים של 50 נקודות באיכות זהה.

 

חיתוך יהלום מדורג על פי מספר מידות. אחוז העומק שלו (מדידה של הגובה לעומת רוחב האבן) ואחוז שטח הפנים (מדידה של קוטר השטח העליון של האבן לעומת הרוחב הממוצע של האבן) הם שני גורמים עיקריים בקביעת האיכות של חיתוך יהלום. אחוזים אלה מפורטים בדו”ח ציון היהלומים של GIA המלווה יהלומים רבים.

 

מומחים גמולוגים מחזיקים בדעות שונות ביחס לגודל שטח הפנים הטוב ביותר (קוטר השטח הגדול ביותר בראש האבן) והעומק הטוב ביותר ליהלום, מכיוון ששני הגורמים הללו לבדם אינם מספיקים כדי לשפוט במדויק חיתוך של יהלום. גורמים אחרים כמו זווית הכתר, עובי הרצועה, גודל הקולט, פוליש וסימטריה – כל אלה משחקים תפקיד בשיקול איכות החיתוך של יהלומים.

 

כשמדובר ברכישת יהלום לאישה המיוחדת בחייכם, בין אם מדובר בטבעת אירוסין, תליון, צמיד טניס או כמה תכשיטים קלאסיים, הגודל הוא לא הכל … אבל הוא הרבה מזה. אם תבחרו ביהלום שהוא קטן מדי, היא אולי תצטרך לשלוף זכוכית מגדלת בכל פעם שהיא תרצה להתפעל ממנו (וזה גם לא כל כך מרשים בעיני החברים שלה). אם, לעומת זאת, אתם בוחרים באבן גדולה מדי, ייתכן שהיא לא תענוד אותה מחשש לגניבה (בנוסף, רוב הנשים נזהרות מלהיראות ראוותניות מדי). בחירת היהלום הנכון דורשת מחשבה רבה, אך אם תלכו לפי כמה הנחיות פשוטות, אתם אמורים להיות מסוגלים לבחור את האבן המתאימה לכל אירוע.

 

קחו בחשבון את גודל אצבעותיה. אם יש לה אצבע שמתאימה לטבעת קטנה, יהלום קטן יותר ייראה פרופורציונלי על היד שלה. נסו למצוא איזון בין צבע היהלום לבהירותו כדי לראות כמה משקל קראט אתם יכולים לקבל עבור התקציב שלכם. כמו כן, זכרו את רוחב טבעת האירוסין שלכם. מצאו משקל קראט המשלים אותה בצורה יפה בלי שהיהלום יאפיל עליה, ולהיפך.

 

אנו במיליון יהלומים נשמח כמובן לעמוד לרשותכם בכל שאלה, אתם מוזמנים להגיע אלינו לחנות המפעל וליהנות מייעוץ חינם ללא עלות וללא התחייבות.