לרוב היהלומים ישנם מאפייני בהירות ייחודיים, בדומה לטביעת אצבע. ניתן לסווג את מאפייני ההבחנה הללו כתכלילים ופגמים. תכלילים סגורים בתוך יהלום או נמתחים ביהלום משטחו בעוד פגמים, לעומת זאת, מוגבלים לשטח היהלום. כאשר אור חודר ליהלום, הוא משתקף פנימה ונמוג. אם משהו משבש את זרימת האור דרך היהלום, כגון תכלילים, חלק מהאור המוחזר עלול ללכת לאיבוד, מה שיכול לגרוע מיופיו הטהור של היהלום.

 

כדי להפיק את המירב, אנו מציעים לכם לבחור ביהלום שנראה “נקי למראית עין”, כלומר, שלא נראים פגמים פנימיים בעין בלתי מזוינת.

 

ייתכן שכלל לא תבחינו בהבדל משמעותי בין אבנים שונות בעין בלתי מזוינת. עם זאת, עליכם לקחת בחשבון את המשקל, הבהירות והמיקום של התכלילים של יהלום כדי להבטיח שהוא יהיה נקי למראית עין. כמה תכלילים יכולים להיות מוסתרים בשקע בעת ההרכבה על הטבעת, ובכך ניתן למנוע את השפעתם על יופיו של היהלום. עם זאת, תכלילים באמצע או בחלק העליון של היהלום עלולים להשפיע על פיזור האור, ולעתים לגרום ליהלום להיראות פחות מבריק.

 

מדרג דירוג של GIA

חיתוך יהלום נחשב לחשוב ביותר מבין ארבעת הקריטריונים של בחירת יהלום. חשוב להבין כיצד הפרופורציות של היהלום והקשר ביניהן משפיעות על הברק שלו, על הזוהר ועל הצבעוניות שלו.

 

רוב היהלומים “מתפשטים” בחיתוכם כדי לשמור על משקל מקסימלי מהיהלום המחוספס המקורי. טכניקה זו גורמת ליהלום להיות כבד יותר וגם מקריבה את הזוהר והברק הפוטנציאליים שלו. לרוחב ולעומק יש את ההשפעה הגדולה ביותר על אופן תנועת האור בתוך היהלום, וגם על האופן שבו האור נפלט מהיהלום בצורה של ברק.