כשמגיע הזמן לקנות יהלום, לעתים קרובות ישנם גורמים רבים שרוב האנשים לא יודעים עליהם. יהלומים מדורגים לפי ארבע קטגוריות, ה-“4 Cs”. ארבע הקטגוריות הללו הן: חיתוך, קראט, צבע ובהירות. בפוסט זה נתמקד בקטגוריה השלישית, צבע, ובמה שחשוב לדעת לפני שאתם בוחרים את היהלום שלכם.

ראשית, אתם עשויים לחשוב שליהלומים אין צבע. האם כל היהלומים “שקופים” או “חסרי צבע?” התשובה היא לא! יהלומים יכולים להגיע כמעט בכל צבע שאפשר להעלות על הדעת, מלבן, לאדום, לכחול או צהוב. יהלומים הם למעשה “לבנים” רוב הזמן, שכן יהלום ב”צבע מהודר” הוא נדיר ביותר; עם זאת, טוב לדעת שלא כל היהלומים הם “לבנים” לחלוטין או חסרי צבע. זה חשוב במיוחד כאשר אתם בוחרים את היהלום שלכם, מכיוון שצבע היהלום הנפוץ ביותר יכול להכיל גוונים שנעים בין חסר צבע לצהוב קלוש. יהלום נהיה בצבע צהוב יותר ככל שמתרחשים זיהומים ביצירתו, שנובעים לחלוטין מגורמי הטבע. זו הסיבה שהיווצרות של יהלומים צבעוניים באופן טבעי היא נדירה מאוד – מפני שזה קורה לגמרי במקרה.

צבע מתאר את כמות הצבע שהיהלום מכיל ונע בין חסר צבע לצהוב בהיר. צבעו של יהלום מוערך למעשה על ידי היעדר הצבע בו, למרבה האירוניה. יהלומים מוערכים בסולם מ-D עד Z, ​​כאשר D הוא הכי חסר צבע ו-Z הוא הכי פחות חסר צבע. במילים אחרות, ככל שיהלום קרוב יותר לדירוג של D כך הוא נראה יותר “לבן” או “שקוף”, וככל שהיהלום קרוב יותר לדירוג Z הוא נראה יותר “צהוב”.

עכשיו כשאנחנו יודעים קצת יותר על צבע היהלום עצמו, חשוב לדבר על האופן שבו צבע משפיע על מראה היהלום ועל מחירו. ככל שממשיכים לאורך הסקאלה לכיוון Z, היהלום יהיה יותר בעל גוון צהבהב. אולם מעבר לכיוון Z אינו הופך את היהלום לצהוב לחלוטין. יהלומים צהובים אמיתיים מתרחשים מעבר לקנה המידה הזה, ולכן דירוג Z פירושו רק גוון צהוב קל של יהלום לבן. זו הסיבה שטווח ה”אור” של הסולם מעל S ו-Z ייראה מעט יותר בגוון צהוב כשהוא מוחזק מול יהלום “חסר צבע” מ-D עד F, אך כשהוא מוחזק בפני עצמו הוא עלול לא להיראות צהוב. זו הסיבה שאנשים רבים עשויים לבחור ללכת עם יהלום מעט “צהבהב”, מכיוון שכשלעצמו הצבע ביהלום לא מורגש כל כך, מה שיכול לעזור בהורדת העלות של האבן.

עבור אנשים רבים, הסיבה הגדולה ביותר שצבע היהלום חשוב הוא בגלל האופן שבו הוא משפיע על מחיר היהלום. מבחינת מחיר, הכלל הוא שככל שהיהלום חסר צבע (קרוב יותר לדירוג D), כך מחירו גבוה יותר; ככל שהיהלום פחות חסר צבע (קרוב יותר לדירוג Z), כך המחיר שלו נמוך יותר. עם זאת, המחיר נקבע גם על ידי הקטגוריות האחרות של חיתוך, קראט ובהירות, ולכן יש להשתמש במחיר הנוגע לצבע כנקודת ייחוס. המחיר הסופי של יהלום מגיע מחבירה של כל ה-4 Cs, כמו פאזל.

חשוב לציין כי אין יהלום “מושלם”, ובסולם צבעים אין טווח מושלם או אידיאלי שכולם צריכים לכוון אליו. כל מומחה ליהלומים יודע זאת, והוא יסביר ללקוחות שעליהם לבחור את זה שנראה הכי יפה בעיניהם. בחירת יהלום מבוססת לחלוטין על העדפה אישית ותקציב, כך שאף אחד לא צריך לחשוב שיהלום בגוון צהוב יותר הוא פחות מדהים מאשר יהלום חסר צבע! זו הסיבה שחשוב לדעת את היבטי הצבע בעת בחירת היהלום המושלם עבורכם.