מהפכה בעולם היהלומים

לראשונה מזה 130 שנה, ענקית היהלומים DeBeers תמכור יהלומים סינתטיים בעשירית מהמחיר של יהלומים אמיתיים. לעין בלתי מזוינת, יהלום סינתטי ויהלום אמיתי עשויים להיראות דומים, אבל האמת שלשניים האלה יש כמה מאפיינים שונים. יהלומים טבעיים או אמיתיים נוצרו בעומק של סביב 150 ק”מ עד 200 ק”מ מתחת לקרום כדור הארץ לפני שלושה מיליארדי שנים, בעוד שיהלומים סינתטיים, מעובדים במעבדה ונוצרים על ידי האדם. מחקר מקיף שעליו עבדו מדענים רבים נדרש כדי לפתח חלופה ליהלומים טבעיים. הנה מבט מעניין על ההשוואה בין יהלום טבעי ליהלום סינתטי:

מהו יהלום סינתטי או יהלום מעבדה?

יהלום סינתטי, הידוע גם בשם יהלום מעבדה, נוצר במעבדה. היהלום מתואר לעתים קרובות כעותק מושלם של היהלום הטבעי. יהלום סינתטי מכיל את אותו מבנה סריג קריסטלי כמו יהלום טבעי. ההבדל המדהים היחיד בין השניים הוא שיהלומים טבעיים הם למעשה בני יותר מ-3.3 מיליארדי שנים, מה שהופך את אבני החן האלה למיוחדות מאוד.

יהלומים

איך מייצרים יהלומים סינתטיים?

הדרך שבה נוצר יהלום סינתטי במעבדה היא פחות משמעותית מזו של יהלום טבעי. יהלומים טבעיים פזורים ברחבי העולם, ונדרשת כרייה באמצעות סוגים שונים של מכונות וציוד. יהלומים סינתטיים הם מעשה ידי אדם במעבדה; מדען יעמיד פחמן תחת לחץ גבוה וטמפרטורה גבוהה כדי ליצור קריסטל מיהלומים. דרך נוספת ליצירת יהלום סינתטי תהיה באמצעות אדים כימיים. במהלך תהליך זה, מדען ייקח “זרע” קטן של קריסטל היהלום ויגדל אותו שכבה אחר שכבה במעבדה.

האם יהלום מעבדה יקר יותר?

בהתאם לגודל, צבע ובהירות; יהלום במעבדה יכול להיות עד 40-20 אחוזים זול יותר מיהלום טבעי. המחיר עשוי להיות שונה אם יהלום במעבדה הוא D-F בצבע. במקרה זה, למרות שהיהלום הוא מעשה ידי אדם, זה עדיין נדיר ויכול להיות יקר בדיוק כמו יהלומים טבעיים.

עם זאת, DeBeers הודיעה כי תציע יהלומים במחיר סביר למעבדה ציבורית, תחת המותג “ליגבו”. “ליגבו” תקדם את יהלומי המעבדה על ידי כך שתציע לצרכנים מוצר שהם רוצים, אבל לא מקבלים: תכשיטי אופנה יקרים שעשויים אולי לא להיות נצחיים כמו יהלומים אמיתיים, אבל הם מושלמים כרגע”, אמר ברוס קלייבר, מנכ”ל ענקית היהלומים.

יהלום

איך אפשר לזהות יהלום סינתטי?

על מנת שאפשר יהיה להבדיל בין יהלום טבעי ליהלום שנוצר במעבדה, צריך להשתמש בציוד מיוחד. הפגמים המצויים ביהלום טבעי שונים מסוגי הפגמים שנמצאים ביהלום סינתטי. לא כל הפגמים גלויים בקלות לעין בלתי מזוינת. הדרך הטובה ביותר לגלות אם היהלום הוא טבעי או סינתטי היא לשאול את התכשיטן לדו”ח הדירוג שלו. המכון הגמולוגי האמריקני (GIA) יציין בדו”ח הדירוג אם היהלום הוא סינתטי.

איפה אתם יכולים למצוא יהלום סינתטי?

כשמדובר ביהלומי מעבדה, רוב התכשיטנים יוכלו למכור את היהלומים ישירות מהמעבדות עצמן. התהליך בדרך כלל עובד כך, למשל, אם אתם רוצים לעצב טבעת אירוסין, תוכלו לבקש שיהלום סינתטי ימוקם במרכז הטבעת.

יהלום

האם יהלומי מעבדה נחשבים למזויפים?

למרות שמקורו של יהלום סינתטי שונה בהשוואה למקורות של יהלומים טבעיים – המבנה עדיין נשאר זהה. לכן, מדענים מאמינים שיהלומים שעובדו במעבדה עדיין נחשבים ליהלומים אמיתיים; התכונות הפיזיקליות וההרכב הכימי של יהלום סינתטי זהים לזה של יהלום טבעי, אבל יש לזכור כי יהלום שנמצא באופן טבעי בכדור הארץ הוא בעל צורה טבעית. לכאן או לכאן, זהו סוג אחד של אבן חן שעדיין נשאר החבר הכי טוב של האישה.

כשמדובר ביהלומים סינתטיים ויהלומים טבעיים, המבנה עשוי להיות זהה. אבל, היופי והאופי יוצאי הדופן של יהלום טבעי נעוצים בעובדה שהוא נוצר לפני מיליארדי שנים. זה גם מדהים לדעת שאבן חן נוצרה 200-150 ק”מ מתחת לקרום כדור הארץ. בסופו של דבר, זה יותר מאשר רק אבן חן, זה המסע המדהים שהיהלום היה צריך לעבור לפני שהגיע להיות מונח על האצבע שלכם.

יש לכם כבר חשק ליהלומים, סינתטיים או טבעיים? אל תבזבזו זמן יקר ופנקו את עצמכם בתכשיט יפה שלא תוכלו להוריד ממנו את העיניים.

האם בעתיד יקנו רק טבעות אירוסין מיהלומים מעבדה?

את התשובה לשאלה הזו אף אחד לא יודע, אבל אם נראה את המגמה העולמית ואת המגמה של החברה המובילה בעולם (דה-בירס), נבין שמתחוללת מהפכה של ממש בענף, ומעתה טבעות אירוסין ותכשיטי יהלומים בכלל יהיו יותר נגישים לציבור מבחינת עלויות.